Výber matraca je dôležitý pre všetkých nás, ale ak hovoríme o starších ľuďoch, tak je potrebné vyberať niekoľkonásobne pozornejšie. Pod staršími ľuďmi nemám na mysli tých, ktorí práve oslávili osemdesiatku. Moji rodičia mali tesne po päťdesiatke, keď sa môjmu otcovi začalo zle spávať. Najprv o tom hovoril len tak, ako o niečom, čo nie je veľmi podstatné. Preto tomu asi nikto neprikladal extrémnu pozornosť. Keď som si však všimla, ako môj otec hltá rôzne prírodné prášky na spanie, užíva melatonín, začína chodiť na jogu a robí ďalšie veci, ktoré sa mi pri ňom zdali viac než naozaj zvláštne, pochopila som, že to s tými problémami so spánkom bude asi naozaj vážne.Dvaja starí ľudia sa držia za ruky.jpg

Najprv som sa snažila nájsť nejaké prírodné prostriedky, ktoré by mu mohli naozaj pomôcť. Raz mi však napadlo, že problém môže byť práve v matraci. Zdalo sa mi to síce málo pravdepodobné, pretože moji https://www.csfd.cz/film/59817-moji-novi-sourozenci/prehled/ rodičia si novú posteľ kúpili asi len nejaké dva roky dozadu a mali na nej, teda aspoň na oko, naozaj kvalitné matrace https://www.segum.sk/produkty/matrace. Keďže sa však blížili Vianoce a aj tak som nemala žiadne dobré nápady na vhodný darček, povedala som si, že to skúsim s matracom. Na moje prekvapenie, no i na prekvapenie môjho otca, nový matrac naozaj pomohol. Nešlo to zo dňa na deň, pretože keď človek nemôže normálne spávať už niekoľko mesiacov, tak ani pri zmene matraca to nepôjde ihneď, no asi po troch mesiacoch spal ako malé decko.Posteľ s bielymi paplónmi a vankúšmi.jpg

Takže, ako by mal vyzerať matrac pre staršieho človeka, ktorý nemôže dobre spávať?

  • V prvom rade sa pozerajte na to, či trpí nejakými problémami s chrbticou, poprípade kĺbmi. Ak áno, vyberajte matrac tvrdší. Vhodné sú matrace z tvrdšej pamäťovej peny alebo matrace pružinové.
  • Pokiaľ dotyčná osoba netrpí takýmto problémami, vhodnejší môže byť práve matrac mäkší. Výber správnej tvrdosti je celkovo tak trochu veda a je potrebné pozerať na to, čo preferuje daná osoba.
  • Starším ľuďom vo všeobecnosti pomôžu polohovateľné rošty a matrace, ktoré sú k nim vhodné. Tak si totiž vedia nastaviť polohu, v ktorej sa im spí najlepšie.