Prečo by sme mali cestovať niekam ďaleko objavovať cudzí svet, keď u nás doma je toho toľko krásneho? Správny turista by najprv mal začínať u svojej rodnej zeme. Mal by spoznať jej históriu, kúzlo na krásu.
U nás mám asi najradšej oblasť Nízkych Tatier, ktoré mi obzvlášť prirástli k srdcu. Nájdete tu vysoké horské štíty, chránené rastliny a zvieratá, bohatý podzemný svet alebo naše lahodné špeciality, ktorým sa nedá konkurovať.
turista v Tatrách
Mám k nim aj veľmi osobný vzťah, pretože odtiaľ pochádza môj manžel.
Najmä oblasť Liptova je naozaj čarovná. Priamo v dedinke Litptovský Ján môžete navštíviť napríklad termálne kúpalisko alebo aj prírodné minerálne kúpeľe – takzvané kúpalisko pri Kadi. Jeho výhodou je to, že je otvorené po celý rok, navyše úplne zadarmo. Voda má okolo 20 ° C. Voda Smrdí, ako keď uvaríte vajíčka a štipká na koži. Pomáha hlavne tým, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom. Po príjemnom osviežení si môžete zájsť do krčmičky na nejakú miestnu špecialitu. U mňa skoro vždy víťazia halušky.

Ak by ste sa rozhodli vystúpiť až na koniec dedinky, môžete sa vydať buď na vrchol Poludnica alebo napríklad ísť do Stanišovskej jaskyne, ktorá bola ešte len pred nedávnom otvorená verejnosti. Bohužiaľ väčšina kvapľovej výzdoby je zničená. V Jánskej Doline sú aj ďalšie prírodné jaskyne, ktoré sú pre väčšinu turistov ukryté. Poznajú je len miestny speleologičtí nadšenci. Vytvorila je podzemné riečka Štiavnica, priestory sa odhadujú na dĺžku okolo 150 km.
Nízké Tatry
Ak radi rybárčite, môžete si skúsiť chytiť nejakého pstruha alebo sivena. Nájdete tu aj bohatú ponuku ubytovacích kapacít od hotelov, penziónov až po nocľah v súkromí. V zime je obľúbené lyžiarske centrum Javorica. Sú tú štyri zjazdovky a rovnaký počet lyžiarskych vlekov. Nájdete tu aj dvadsať kilometrov dlhú bežeckú trať.

Ak ste skôr mestské typy, môžete si zájsť do blízkeho Liptovského Mikuláša na nákupy alebo sa zastaviť v aquaparku Tatralandia, kde si užijete mnoho rôznych atrakcií. Neďaleko je aj Termal Park Bešeňová. Ak ste milovníkmi romantiky, požičajte si lodičku a vypravte sa na Liptovskú Maru, v jej okolí je naozaj nádherne. Môžete doplávať Až k prírodnému archeo skanzenu Havránok.

Navyše sa odtiaľto dostanete aj kamkoľvek inam vlakom či autobusom. Môžete tak prejsť Tatry až po Slovenský raj. Ako vidíte, každý si tu nájde to svoje.