Chladnička je neoddeliteľnou súčasťou takmer každej domácnosti. Ak sa práve rozhodujete pre kúpu novej, okrem vizuálnej stránky, by ste mali pozerať najme na jej funkčnosť. Ide o spotrebič, ktorý je v chode neustále a počas celého roka, takže správny výber vám dokáže ušetriť i nemalé peniaze.

lednička
 
V prvom rade si všímajte takzvaný energetický štítok. Podľa platnej legislatívy, sa musí nachádzať na každej jednej chladničke. Nájdete na ňom informácie o energetickej triede, ročnú spotrebu, úžitkový objem a hlučnosť.
 
Energetická trieda-Pri tejto informácií nájdete označenie A+++ až G. Prvé označenie znamená energeticky najúspornejšie spotrebiče.
Ročná spotreba– Ide skôr o orientačnú informáciu. Celkovú spotrebu chladničky ovplyvňuje  viacero faktorov, ako napríklad to, akú teplotu má okolité prostredie, či je táto teplota stála, alebo kolíše a samozrejme aj množstvo potravín uložených v chladničke.
Úžitkový objem-Určuje koľko potravín sa do chladničky zmestí. Ide opäť o orientačný údaj, pretože každá surovina má odlišný objem. Výrobcovia taktiež väčšinou nepočítajú so šuplíkmi a poličkami vo vnútri.
Hlučnosť-Čím menší hluk, tým lepšie. Počas dňa, by sme zvuky chladničky mohli označiť za zanedbateľné. Problém však môže nastať v noci.
 
Dôležitý je aj výber správneho typu chladničky. V prvom rade, by sme ich mohli rozdeliť na dva druhy, a to samostatné a kombinované.
 
Samostatné-Ide o chladničku bez mrazničky.
Kombinované-Hovoríme o chladničke s mrazničkou. Poznáme však viacero typov. Priestor na mrazenie sa môže nachádzať na spodnej, alebo na vrchnej časti. Vyberajte hlavne podľa toho kde bude chladnička umiestnená.

chladnička
 
Chladničku vyberajte hlavne podľa veľkosti bytu. Kombinovaná je samozrejme úspornejšia na miesto. Ďalšie rozdiely sú v tom, koľko priestoru okolo seba chladnička potrebuje. Poznáme totiž také, ktoré sú určené na zabudovanie do zvyšku kuchynského nábytku, takže ich môžeme umiestniť napríklad pod linku. Klasické chladničky však potrebujú voľný priestor zo strán a  hlavne z vrchnej časti. Konkrétne mierky sú odlišné u všetkých spotrebičov, preto si prečítajte informácie, alebo sa poraďte priamo na predajni.