Pod kvalitu a pohodlie spánku sa v nemalej miere podpisuje súčasť, na ktorej spíme, teda matrac. A v tomto smere poznáme typy rôznych prevedení, cenových kategórií, ale aj kvalít. Vo všeobecnosti sú však populárne hlavne pamäťové matrace vďaka svojim originálnym vlastnostiam. Akým?

Sú totiž skutočne flexibilné a dokážu „kopírovať“ tvar a polohu vášho tela a následne si ju „zapamätať“, čím je ležanie na nich veľmi komfortné. Rovnako vravíme o ich schopnosti regulovať teplo a sú spravidla príjemne vzdušné, čo má za následok tiež nízku pravdepodobnosť množenia baktérií. Teda sú nielen pohodlné, ale zároveň dostatočne hygienické.

spánok, posteľ

Súčasťou týchto matracov je pamäťová pena, ktorá si dokáže dokonale zapamätať tvar dotyčného tela a prispôsobiť sa mu, čo je z hľadiska zdravého a pohodlného spánku alebo relaxu rozhodne oceniteľnou výhodou. Konkrétnejšie si môžeme predstaviť kombináciu vlastností, akou je síce dostatočná pevnosť, no na druhej strane jemnosť a flexibilita.

Iné a spravidla podozrivo lacnejšie matrace zvyknú byť po kratšej dobe citeľne preležané alebo si pýtajú výmenu z hygienických dôvodov. Na základe vyššie zmienených vlastností má pamäťová matrac tendenciu takýmto faktorom nepodliehať, respektíve len v minimálnej miere.

spánok na gauči

Toto sú v stručnosti stránky a zároveň dôvody, prečo je dotyčná voľba populárna a odporúčaná napríklad v prípade zhoršeného spánku alebo bolestí chrbtice. Pozrime sa teda na výhody týchto pamäťových matracov zo všeobecného hľadiska a skúsme si ich v stručnosti zhrnúť:

  • Prispôsobivosť krivkám konkrétneho tela, čo v skratke znamená, že matrac na časti tela pri spánku nevyvíja nepríjemný tlak
  • Hygienické a antialergické vlastnosti, pričom tie hygienické už boli vysvetlené na začiatku. No hodí sa doplniť, že rovnako ide o materiál vhodný pre alergikov
  • Sú vhodné do manželskej postele, nakoľko majú schopnosť účinne tlmiť pohyby vedľa ležiacej osoby