Pri poškodeniach laku automobilu nejde takmer nikdy o problém, ktorý by ohrozoval našu bezpečnosť alebo prevádzkyschopnosť vozidla, ale karoséria nášho štvorkolesového miláčika je naša výkladná skriňa, ktorá neznesie žiadne poškodenia. A takéto malé poškodenia vedia často prerásť do väčších problémov ako je napríklad hrdza na karosérii, takže opravu aj drobných poškodení je dobré vykonať čo najskôr. No návšteva klampiara alebo lakýrnika dnes stojí také peniaze, že iba pri úvodnej informácii o cene sa často mnohým zatočí hlava. Takže sa snažíme čo najskôr vyhľadať finančne menej náročné riešenie.

automobil

A takéto malé poškodenia karosérie dokáže spôsobiť často nepríjemné krupobitie, kedy ani len nestihneme auto preparkovať do bezpečia a v priebehu niekoľkých minút je z našej karosérie plocha posiata mnohými malými jamkami. V mnohých regiónoch tak na rad prichádzajú „krupkári“, čo sú odborníci na opravu preliačin na aute po búrke s krúpami. A dnes už moderní „krupkári“ používajú veľmi sofistikovanú a šetrnú metódu PDR (Paintless dent repair), ktorá opraví vašu karosériu do pôvodného stavu bez nutnosti lakovania.

automobil

Táto metóda dokáže dať vašu karosériu do pôvodného stavu veľmi rýchlo a väčšinou nie sú viditeľné žiadne stopy po oprave, čo je asi najlepšou vizitkou tejto metódy. Preliačiny na karosérii sa môžu touto metódou opraviť vytláčaním z vnútornej strany karosérie, či je ten ľahší spôsob známy mnohým aj z minulosti. A na neprístupných miestach dochádza k oprave vyťahovaním preliačených častí, k čomu sa používajú špeciálne nástroje a vhodný pracovný postup. Takto nie je lak na vozidle poškodený, iba sa zaleští a karoséria vyzerá ako nová. Oproti iným metódam je metóda PDR veľmi rýchla a hlavne aj veľmi lacná, takže je dnes veľmi vyhľadávanou motoristami s nepríjemnými preliačinami na ich vozidle.