Vlastnosti nového typu osvetlenia známeho ako LED (Light-Emitting-Diode) možno čo najstručnejšie označovať dvoma prídavnými menami a to ekonomické a ekologické. Môže za to charakter tejto diódy, ktorého najznámejším znakom je veľmi nízka spotreba elektrickej energie. Tento typ diódy nájdeme i vo veľmi prakticej a stále populárnejšej forme samolepiacich pásikov, produkty známe ako LED pásiky.

žlutý pás

  • Vlastne ide o jednu z najčastejších volieb na trhu a to aj vďaka svojej jednoduchosti a veľmi praktickému využitiu. Ich „montáž“ je veľmi jednoduchá, z pásikov odstránime krycie fólie a tieto diódy prilepíme na ľubovoľnú časť interiéru či exteriéru. Predávajú sa v 5-10 metrových baleniach.

Samotná technologická dĺžka je rozdelená po cca 500 milimetroch, pričom medzi diódami a riadiacimi odpormi je odstup asi 2,5 milimetra. Dizajn je tak bezpečný, zároveň aj šikovný a štýlový, ukáže dobre v každej pozícii a najmä vtedy, ak sa diódy rozžiaria.

  • Je zrejme pochopiteľné a možno i Vás teraz napadla myšlienka, či sa dá pásik skrátiť na presne určenú dĺžku, akú potrebujeme.

led pásky

Dĺžku môžeme vymerať podľa vlastnej potreby a pásik jednoducho nastrihať nožnicami, vlastne na plošnom spoji už máme vopred vyznačené body pre prípad nastrihania tak, aby sme nepoškodili dôležité súčiastky. Technicky vzato tak vlastne nemôžeme odstrihnúť doslova svojvoľnú dĺžku, ale každopádne úseky určené k strihaniu sú rozdelené na praktické časti vhodné pre každý prípad využitia.
Na trhu sa však vyskytuje viacero druhov takýchto lepiacich produktov s diódami led, takže môžete si vybrať priamo ten, aký je vo vašom prípade najpraktickejší. Sú určené pre bežné využitie osvetlenia, kedy sa odporúča využívať záťaž napájacieho zdroja na 80%, ale takisto máme na výber možnosť, kedy takýto produkt potrebujeme skôr na dekoráciu, vtedy stačí príkon okolo 4,8 + 10W/m. V prípade dekorácie odporúčam pozrieť sekciu určenú priamo k tomuto využitiu a to tovar s prívlastkom RGB.