Dnešná doba plná tovaru, investícii, pôžičiek, kapitálu, no i chudoby, prináša určitý zmätok. Ako sa vyhnúť tomu chaosu, zachovať si chladnú hlavu a hlavne- ako mať dostatok peňazí?

peníze

Mnohí ľudia rozmýšľajú štýlom, že dôležitý je vysoký plat a ono už tie peniaze budú. Lenže aj vysoká čiastka sa dá nerozumným spôsobom rýchlo minúť. Ani sa nenadejeme a je po peniazoch. Je to oveľa, oveľa ľahšie, ako tie peniaze zarobiť a ušetriť.

Či už máte vyšší alebo nižší príjem, postrehy v tomto článku by mohli pozitívne pomôcť obom stranám. Zamyslime sa nad tým, na čo peniaze skutočne potrebujeme, aby sme sa vyhli zbytočne nadmernému konzumu, ktorého sa ľahko staneme otrokom. Vyhneme sa tak stresom, problémom a budeme mať väčšiu istotu do budúcna. Predsa to chceme, no nie? Preto potrebujeme i peniaze. Dajme si teda pozor, dnes sa dá o peniaze veľmi rýchlo prísť. To platí aj pre ľudí s vyšším platom.

•         Určitá suma bokom padne vhod, kedy to budeme najviac potrebovať. Pokazí sa práčka, televízor, auto,… odkladanie bokom je vo všetkých smeroch rozumná cesta.
Ako ale začať? No, dôležité je vôbec začať a to pri úplne normálnych veciach.
A.      Pri nakupovaní už i len potravín, oblečenia, aj drobností, plánujme takisto dopredu. Rozmyslime si, čo ideme vlastne kupovať a čo potrebujeme. Nedajme sa zlákať na nezmysly, ktoré kupujme len preto, aby sme niečo vôbec kúpili. Zabudneme na jednu vec a nahradíme ju piatimi hlúposťami. To nie!

B.      Zrejme by bolo výhodné vyhnúť sa reštauráciám a fastfoodom. Ak je to možné, nájdime si čas, kedy si uvaríme a pripravíme jedlo doma. Predsa na sebe zarábať nebudeme, sme sami sebe pánom i zákazníkom. Dokonca aj z lacných ingrediencií sa dá navariť chutná strava.

finance

C.      Skúsme nefajčiť a vyhnúť sa barom. Pokiaľ chceme sociálne fungovať, skúsme navrhnúť prechádzku, alebo pozvime návštevu domov. Samozrejme vyhnime sa i hazardným hrám a tipovaniu.

D.      Dávajme si pečlivo pozor na to , aby sme nemíňali viac, ako si želáme a ako to dovoluje náš príjem. Neexistuje len dnešok, ale aj zajtrajšok. Snažme sa nájsť tú správnu rovnováhu a sumu, ktorej sa budeme držať každý mesiac. Ak zoberieme veľa tovaru na splátky, tá rovnováha sa vytratí, stratíme prehľad.