Nebaví vás súčasná práca, ste nezamestnaný, túžite získať finančnú nezávislosť a byť sám sebe pánom? Finančne i časovo jednoduchšie je výhodnejšie založiť a riadiť vlastnú spoločnosť. Robí to čo chcete a ako chcete. Navyše nie ste neustále navigovaný svojim nadriadeným. Ak máte v sebe podnikateľského ducha a chuť sa vzdelávať a niesť zodpovednosť, ste v polovici cesty za svojím úspechom. Nemusíte sa obávať, že niečomu nebudete rozumieť alebo, že na to zostanete sami. Dnes existuje kopec spoločností či podnikateľov, ktorí sú pripravení podať začínajúcim podnikateľom pomocnú ruku. Takže, čo v prvom rade potrebujete pre úspešný štart vášho biznisu?

podnikanie

Odvaha a podnikavosť

Keď sa bavíme o podnikavosti, nemyslíme tým, že pre úspešné podnikanie musíte mať ukončený Harvard s červeným diplomom. V podnikaní naozaj nejde o vzdelanie. Je to hlavne o vašej vynaliezavosti a o tom ako sa dívate na svet. O skvelých nápadoch a riešeniach. O zodpovednosti a vedení tímu. Rozmýšľajte ako podnikateľ. Ak tento predpoklad v sebe máte, nastáva ďalší, najdôležitejší krok. Nazbierať všetku svoju odvahu a veriť si.

V čom podnikať?

Zistite si dopyt na trhu. Sledujte svoje okolie a snažte sa porozmýšľať čo ľuďom alebo vám na trhu chýba. Pri predmete podnikania si tiež položte otázku, či bude táto vaša činnosť žiadaná aj o niekoľko desiatok rokov. Takisto je celkom fajn, ak pracujete v niečom, v čom máte aspoň ako taký prehľad a naozaj vás to baví a zaujíma.

Plánujte

Urobte si prieskum. Pripravte si podnikateľský plán. Naplánujte si svoj marketing, financie, predpokladané výdavky/zisky, spôsob sebarealizácie, organizačnú štruktúru, a ostatné podrobnosti. Dajte si na tom záležať. Kvalitný podnikateľský plán je pre podnikanie veľmi dôležité. Pomôže vám získať investorov alebo finančné prostriedky. Pri jeho zhotovovaní sa vám zíde aj pomoc skúseného podnikateľa, ktorý vám poradí na čom si dať záležať.

plán

Voľba formy podnikania

Spôsobov je niekoľko. Môžete podnikať ako jednotlivec, fyzická osoba, teda živnostník. Na to vám stačí získať živnostné oprávnenie. Existuje remeselná, viazaná a voľná živnosť. Rozhoduje sa podľa vášho predmetu podnikania. Alebo sa môžete rozhodnúť pre založenie spoločnosti ako právnická osoba. Veľmi obľúbeným a jednoduchým riešením je kúpa už založenej spoločnosti, tzv. ready made, ktorá bola založená pre účel predaja podnikateľom. Viac sa dočítate na naši stránke o spoločnosti na predaj 41business.com.

Vzdelávajte sa

Len neustále vzdelávanie sa vám prinesie očakávané výsledky. Navštevujte kurzy a čítajte vhodné knihy. Zamerajte sa na marketing, obchodné stratégie, financie, ale aj na osobný rozvoj. Inšpirujte sa významnými ľuďmi z danej oblasti ako je napríklad Bill Gates (Microsoft), Larry Page (Google), Mark Zuckerberg (Facebook) a ďalších.